Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne

Zdrowie Psychiczne

zdrowie psychiczne

Męskie imiona
06.11.2024 09:50 Imię mężczyzny, który zawsze wie lepiej. Nosi je prawie 300 tys. Polaków

Masz wśród znajomych kogoś, kto zawsze wie lepiej, jest uparty, a przy tym ambitny? Bardzo możliwe, że nosi właśnie to imię. Mężczyźni o imieniu Mariusz to urodzeni liderzy, pewni siebie i bardzo zdeterminowani. Co jeszcze ich wyróżnia i czy imię rzeczywiście wpływa na charakter?

Smutna kobieta siedzi na parapecie
02.11.2024 16:30 Apatia a depresja – jak rozpoznać objawy przesilenia jesiennego i odróżnić je od depresji?

Jesień to czas, który wiele osób kojarzy z nostalgią, zmęczeniem i brakiem motywacji. Wraz z nadejściem krótszych dni, wielu z nas doświadcza pogorszenia nastroju i ogólnego spadku witalności. Czasami trudno jednak powiedzieć, czy to skutek pogody, czy może czegoś poważniejszego, np. depresje. Czym różni się chwilowy spadek nastroju od zaburzeń depresyjnych? Kiedy powinniśmy odwiedzić lekarza?

12 oznak nadmiernego stresu
12.10.2024 07:17 Nawet nie wiesz, że to może dotyczyć ciebie! Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu

Szybkie tempo współczesnego życia doprowadziło do tego, że stres stał się nieodłącznym elementem codzienności. Praca, obowiązki domowe, zobowiązania społeczne – wszystko to wpływa na nasze samopoczucie i zdolność radzenia sobie z presją. Często, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, funkcjonujemy na granicy wytrzymałości. Nie dostrzegamy, jak bardzo takie tempo odbija się na naszym zdrowiu – psychicznym i fizycznym.Nadmierny stres nie jest problemem, który można zignorować – nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy silni i potrafimy stawić czoła trudnościom. Długotrwałe napięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam nasze ciało. A zdaniem specjalistki, jest ich 12.

Osoby w spektrum autyzmu od kilku lat mogą korzystać z tzw. cichych godzin podczas robienia zakupów.
01.10.2024 13:50 Zakupy w ciszy nie tylko dla osób w spektrum autyzmu. Kto skorzysta?

„Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich wprowadzamy ciche godziny w naszym salonie” – tak brzmi przykładowy komunikat, który można usłyszeć lub przeczytać w wielu sklepach, salonach i galeriach w całej Polsce. Z udogodnień zakupów w ciszy i spokoju chętnie korzystają nie tylko osoby, do których kierowany jest komunikat. 

Jak psychika wpływa na ciało?
19.09.2024 13:58 Gdy nie dbasz o swoją psychikę, choruje ciało. Oto co może się stać

Zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne są ze sobą ściśle powiązane. Dziś coraz więcej mówi się o chorobach psychosomatycznych, czyli takich, których podłożem jest nasza psychika, emocje, stres. Istnieje cała lista chorób fizycznych, które w większym lub mniejszym stopniu zależą od naszej "głowy". Dlatego tak ważne jest, by dbać o siebie całościowo. Nie tylko wykonywać systematycznie zalecane przez lekarzy badania, ale także pamiętać o odpoczynku, o swoim hobby, o tym, by otaczać się pozytywnymi ludźmi i nie tkwić w relacjach, które sprawiają, że cierpimy.

Okno życia w Warszawie przy ul. Hożej
30.08.2024 12:54 6-latka znaleziona w oknie życia. Jak porzucenie wpływa na dzieci?

W oknie życia w Warszawie przy ul. Hożej znaleziono 6-letnią dziewczynką. Zakonnice powiadomiły o tym policję, o dalszych losach dziecka zdecyduje sąd. I chociaż jest już bezpieczne, może przeżywać traumę.

Jak objawiać się może wyczerpanie psychiczne? Odpowiada psycholog
27.08.2024 10:02 Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawów

Ten stan może dotknąć każdego z nas. Składa się na niego wiele czynników, ale tym dominującym jest przemęczenie wynikające z nadmiaru obowiązków i zbyt małej przestrzeni na tzw. "oddech", czyli na czas dla siebie.Mowa o wyczerpaniu psychicznym. Warto wiedzieć, jak się objawia, by w porę podjąć środki zaradcze. Psycholożka punktuje, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Praca, krótszy tydzień pracy
25.08.2024 07:25 To już pewne. Krótszy tydzień pracy wejdzie w życie. Kiedy doczekamy się zmian?

Krótszy tydzień pracy w Polsce od miesięcy budzi gorące dyskusje w Polsce. Jedni bardzo na niego czekają, drudzy są całkowicie przeciwni, by wprowadzić tego typu rozwiązanie. Wiele osób boi się tego, że gdy będzie 35-godzinny tydzień w pracy w Polsce, zarobki znacznie ulegną zmniejszeniu.Eksperymenty w tym zakresie już trwają, natomiast jednym z przykładów jest planowane wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy dla urzędników we Włocławku. Warto też podkreślić, jak długi czas pracy wpływa na zdrowie człowieka.

Związek, kłótnia
17.08.2024 14:35 6 oznak, że Twój partner nie ma do Ciebie za grosz szacunku. Lepiej go zostaw

Przemocowy związek to taki, w którym partner nie musi znęcać się wyłącznie fizycznie, ale może to robić psychicznie. Przemoc emocjonalna może być równie niebezpieczna jak ta, która wymaga użycia siły. Niszczy od środka, niekiedy odcina od świata i sprawia, że ofiara daje się usidlić. Oto oznaki, które powinny zmusić cię do refleksji na temat twojego związku.Ofiary przemocowych partnerów często nie chcą dopuścić do siebie myśli, że ich partner ich nie szanuje i się nad nimi znęca. Biorą na siebie odpowiedzialność za przykre sytuacje, tłumaczą je troską drugiej połówki lub twierdzą, że po prostu zasłużyły na to, jaki los gotuje im partner. Z przemocowymi partnerami zmagają się miliony osób na całym świecie, a wiele z nich nawet nie dopuszcza do siebie tej myśli.

Emeryt, ZUS, emerytura
17.08.2024 07:25 Od 1 września zmiany dla emerytów na gorsze. Będą się tłumaczyć

Ci emeryci, którzy dorabiają do swoich świadczeń muszą od września liczyć się z nowymi ograniczeniami. Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące. Ostatnia zmiana weszła w życie 1 czerwca 2024. Kto musi uważać na zarobki, by jego emerytura nie była zmniejszona lub też zawieszona? 

psycholog wypalenie zawodowe
12.08.2024 12:55 Po czym poznać wypalenie zawodowe? Psycholog radzi, zwróć uwagę na ten aspekt

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach praca stanowi dużą część większości życia każdego aktywnego zawodowo człowieka. Ze względu na natłok obowiązków, coraz to nowsze wyzwania i pogoń za karierą nietrudno dotrzeć do punktu, w którym zaczyna się wypalenie zawodowe. Czy tak naprawdę jest i jak je rozpoznać? Wyjaśnia psycholog Jadwiga Ford.

Będzie krótszy tydzień pracy
09.08.2024 16:07 35-godzinny tydzień pracy od 1 września. Ta decyzja jest już pewna

Coraz więcej firm wprowadza krótszy, bo 35-godzinny, tydzień pracy. Zmiany dotyczą już nie tylko prywatnych przedsiębiorstw - teraz taki model pracy testuje urząd we Włocławku. Założenie jest takie, że krótszy czas pracy urzędników nie wpłynie na godziny pracy interesantów. Krótszy model pracy jest promowany w trosce o zdrowie pracowników. Jak praca wpływa na psychikę?

Mizofonia: przyczyny, objawy, leczenie
08.08.2024 12:15 Chce ci się płakać, gdy ktoś obok mlaska i przeżuwa? Nie jesteś jedyny, to ma nawet swoją nazwę

Denerwujące mogą być dźwięki gryzienia i chrupania, które wydaje ktoś w naszym otoczeniu. Nie można się skupić, jeśli ktoś pstryka długopisem lub wybija palcami rytm. Skrobanie paznokciami o tapicerkę, albo żucie gumy, nawet jeśli odbywa się kilka metrów dalej, jest nie do zniesienia. Większość osób w ogóle nie zauważa tych dźwięków, ale jest taka grupa, którą przyprawiają one o dreszcze, przyspieszone bicie serca, powodują rozdrażnienie, a nawet prowadzą do wybuchów gniewu. Czy cierpią na jakąś chorobę? Nie, ale to, co przeżywają, to syndrom nadwrażliwości na dźwięki, zwany mizofonią.

Multitasking szkodliwie wpływa na mózg.
07.08.2024 10:12 Multitasking jest wyniszczający, ale pracodawcy go od nas oczekują. Jak wpływa na mózg?

Technologia i tempo życia zmieniają się w zastraszającym tempie. Chcemy coraz więcej mieć i móc, dlatego staramy się sprostać temu, co się wokół nas dzieje. Wyspecjalizowaliśmy się już tak, że potrafimy wykonywać wiele czynności w tym samym czasie.Multitasking, czyli wielozadaniowość, to cecha bardzo pożądana przez pracodawców. Wydaje się, że pracownik, który "ogarnia" jednocześnie tyle kwestii, jest bardziej wydajny i produktywny. Na dłuższą metę to się jednak nie sprawdza. Przeciążony mózg zaczyna się rozkojarzać, stajemy się niedokładni, pamięć zawodzi. Multitasking to pułapka. Biologicznie nie jesteśmy do niego stworzeni.

Przemoc w związku
04.08.2024 20:23 6 oznak, że jesteś w przemocowym związku. Jeśli Twój partner taki jest, uciekaj jak najdalej!

Przemocowy związek to taki, w którym partner nie musi znęcać się wyłącznie fizycznie, ale może to robić psychicznie. A przemoc emocjonalna może być równie niebezpieczna jak ta, która wymaga użycia siły. Niszczy od środka, niekiedy odcina od świata i sprawia, że ofiara daje się usidlić. Oto oznaki, które powinny zmusić cię do refleksji na temat twojego związku.

Nerwica, nerwica lękowa
02.08.2024 10:23 9 objawów nerwicy. Nigdy ich nie lekceważ, bo możesz stracić zdrowie

Nerwice są grupą zaburzeń, nazywane zaburzeniami lękowymi. Zaliczane są do nich m.in. zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia lękowe z napadami paniki. Stanowią one jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń lękowych. Są takie objawy jak m.in. napady lęku, które jednoznacznie sugerują możliwość wystąpienia nerwicy u pacjenta. Warto też dodać, że istnieje mnóstwo nieoczywistych dolegliwości, będących objawem nerwicy. Jakie objawy mogą zwiastować to schorzenie?

Kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska
13.07.2024 07:20 Czujesz się samotny? Te emocje mogą zwiększać ryzyko udaru!

Według najnowszych badań osoby starsze, które doświadczają samotności są bardziej narażone (nawet o 56 proc.) na wystąpienie udaru mózgu niż osoby, które nie doświadczają samotności. Przy okazji najnowszych badań przypominamy o objawach ostrzegawczych, które mogą taki udar zwiastować. 

Psycholog sportu Brad Folz, Cristiano Ronaldo
07.07.2024 11:29 Psycholog sportu: Płacz sportowca jest czymś normalnym. Nie ma powodów do wstydu

Kilka dni temu cały świat obiegły zdjęcia płaczącego piłkarza Cristiano Ronaldo. Reprezentant Portugalii popłakał się na boisku po tym, jak nie strzelił karnego w meczu przeciwko Słowenii.Wiele osób się z niego śmiało: “żałosne”, “co za beksa”, “płacze jak dziewczynka” – czytamy w komentarzach.Z drugiej strony Ronaldo broniło mnóstwo kibiców. "Płacze, bo mu zależy" – wspierali piłkarza.Głos w tej sprawie zabrało też mnóstwo psychologów. Spójrzmy co mieli do powiedzenia na temat płaczu i ekstremalnych emocji, jakich doświadczają sportowcy.

Uważaj na fałszywe osoby
12.06.2024 15:52 Nie trać czasu na takie znajomości. Jak rozpoznać fałszywych ludzi?

Choć czasem się nam wydaje, że na swojej drodze spotykamy dobrych i życzliwych nam ludzi, z czasem okazuje się, że ich intencje są nieszczere i owszem - chcą jak najlepiej, lecz dla siebie, nie dla nas.Nieszczere osoby dobrze się maskują i niełatwo jest rozpoznać ich toksyczne zachowania. Pod płaszczykiem fałszywej życzliwości i szczerości spełniają swoje cele, a my jesteśmy dla nich jedynie narzędziem. Jak rozpoznać fałszywych ludzi?

Pacjent u psychologa
07.05.2024 11:21 Koniec skierowań do tego specjalisty. Na tę zmianę wielu pacjentów bardzo czekało

30 kwietnia projekt Ministerstwa Zdrowia znoszący skierowania do tego specjalisty trafił do kolejnego etapu procedowania. O czym mowa? O skierowaniach do psychologa dla dorosłych na NFZ. Taka zmiana miała miejsce do tej pory tylko w okresie pandemii, kiedy to Polacy mogli zapisać się na Fundusz do psychologa bez wymaganego skierowania. 

Schizofrenię można rozpoznać już u dziecka.
23.04.2024 16:41 Tak wyglądają pierwsze objawy schizofrenii. Można je zauważyć już u dzieci

Schizofrenia niesłusznie kojarzy się z seryjnymi zabójcami. W rzeczywistości choroba ta dotyka 1 na 100 osób, w tym dzieci, które żyją obok nas, nie wyróżniając się z tłumu. Jej pierwsze objawy łatwo przeoczyć.Postępująca izolacja, niechęć do nauki, czy sportu – to tylko niektóre z objawów schizofrenii o wczesnym początku. Jest to szczególny rodzaj schizofrenii, który zaczyna się jeszcze w dzieciństwie. Niezauważony i nieleczony może spowodować poważne konsekwencje, zmieniając sytuację chorego na całe życie.

Guma do żucia na ręce
19.04.2024 16:03 5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…

L4 od psychiatry
19.04.2024 11:55 To L4 może trwać pół roku. Można wychodzić, a nawet podróżować

Z roku na rok rośnie liczba wystawianych przez psychiatrów zwolnień z pracy. W 2023 roku tego typu L4 było 1,4 mln. Zwolnienie od psychiatry daje dużą swobodę - chorzy nie muszą przebywać w domu, mogą wychodzić, nawet podróżować. A ZUS nie może nic z tym zrobić. 

Gnębienie, nękanie
16.04.2024 19:39 Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm

Osoby gnębione w dzieciństwie mogą żyć krócej, a doświadczenie znęcania się w wieku dziecięcym pogarsza dobrostan psychiczny, ale nie tylko.  Tak wskazali brytyjscy naukowcy w najnowszych badaniach. Zdaniem badaczy, trzeba skupić się na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia najmłodszych.Niepokojące dane płyną również z Polski, bo 79. proc. nastolatków i dzieci w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Krzywdy najczęściej doświadczają ze strony rówieśników, ale również dorosłych osób.

None
12.04.2024 16:54 Tylko u nas! Premiera programu "Nie Jestem Psychologiem" już dziś o 18.00

Zapraszamy do oglądania premierowego odcinka programu "Nie Jestem Psychologiem" zatytułowanym "Granice: Jak Dbamy o Siebie i Innych". Nasza prowadząca, Agnieszka Wąsikowska, wraz z pierwszym gościem, psychoterapeutką Agnieszką Kramm, zgłębiają tematykę granic w kontekście zdrowia psychicznego i relacji interpersonalnych.

Zdrowie, mózg
28.03.2024 10:26 Czym jest "popcornowy mózg"? Tłumaczy doktor Joanna Piotrowska, neurolog

Określenie “popcornowy mózg” nie przypadkowo nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. Jak to się ma do naszych mózgów. W rozmowie z Pacjenci.pl wyjaśnia dr Joanna Piotrowska, neurolog. Czasy, w których żyjemy, są pełne bodźców, bombardujących nas ze wszystkich stron. Media społecznościowe nie ułatwiają nam sprawy, natomiast przez zalew informacji, coraz częściej używa się określenie- “popcornowe mózgi”,Nazwa tego pojęcia nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. “Popcornowe mózgi” to ogromny problem, ponieważ powoduje zaburzenia koncentracji i mniejszą efektywność naszej pracy. Wydaje się nam, że jesteśmy wielozadaniowi, a de facto te zadania, które wykonujemy, nie są dokończone na 100 procent i takiej jakości, w jakiej mogły być zrealizowane w ciszy i spokoju - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami neurolog Dr Joanna Piotrowska. Na szczęście są sposoby, które pozwolą uspokoić naszą głowę, gdy czujemy, że bodźców  jest po prostu za dużo.

dni wolne od pracy
15.03.2024 18:06 Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?

kobieta na spacerze
07.03.2024 11:26 Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

Schudnąć można nie tylko przez odpowiednią dietę czy też wyciskając siódme poty na siłowni. Spalanie kalorii to też długie spacery, dzięki którym można chudnąć, a przy okazji podziwiać też piękno przyrody. Spacerowanie ma również pozytywny wpływ na nasz umysł oraz serce. Ile kroków warto robić codziennie, by skutecznie spalać kalorie i tracić na wadze?

  • 1
  • 2