Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne

Zdrowie Psychiczne

zdrowie psychiczne

Pacjent u psychologa
07.05.2024 11:21 Koniec skierowań do tego specjalisty. Na tę zmianę wielu pacjentów bardzo czekało

30 kwietnia projekt Ministerstwa Zdrowia znoszący skierowania do tego specjalisty trafił do kolejnego etapu procedowania. O czym mowa? O skierowaniach do psychologa dla dorosłych na NFZ. Taka zmiana miała miejsce do tej pory tylko w okresie pandemii, kiedy to Polacy mogli zapisać się na Fundusz do psychologa bez wymaganego skierowania. 

Schizofrenię można rozpoznać już u dziecka.
23.04.2024 16:41 Tak wyglądają pierwsze objawy schizofrenii. Można je zauważyć już u dzieci

Schizofrenia niesłusznie kojarzy się z seryjnymi zabójcami. W rzeczywistości choroba ta dotyka 1 na 100 osób, w tym dzieci, które żyją obok nas, nie wyróżniając się z tłumu. Jej pierwsze objawy łatwo przeoczyć.Postępująca izolacja, niechęć do nauki, czy sportu – to tylko niektóre z objawów schizofrenii o wczesnym początku. Jest to szczególny rodzaj schizofrenii, który zaczyna się jeszcze w dzieciństwie. Niezauważony i nieleczony może spowodować poważne konsekwencje, zmieniając sytuację chorego na całe życie.

Guma do żucia na ręce
19.04.2024 16:03 5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…

L4 od psychiatry
19.04.2024 11:55 To L4 może trwać pół roku. Można wychodzić, a nawet podróżować

Z roku na rok rośnie liczba wystawianych przez psychiatrów zwolnień z pracy. W 2023 roku tego typu L4 było 1,4 mln. Zwolnienie od psychiatry daje dużą swobodę - chorzy nie muszą przebywać w domu, mogą wychodzić, nawet podróżować. A ZUS nie może nic z tym zrobić. 

Gnębienie, nękanie
16.04.2024 19:39 Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm

Osoby gnębione w dzieciństwie mogą żyć krócej, a doświadczenie znęcania się w wieku dziecięcym pogarsza dobrostan psychiczny, ale nie tylko.  Tak wskazali brytyjscy naukowcy w najnowszych badaniach. Zdaniem badaczy, trzeba skupić się na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia najmłodszych.Niepokojące dane płyną również z Polski, bo 79. proc. nastolatków i dzieci w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Krzywdy najczęściej doświadczają ze strony rówieśników, ale również dorosłych osób.

None
12.04.2024 16:54 Tylko u nas! Premiera programu "Nie Jestem Psychologiem" już dziś o 18.00

Zapraszamy do oglądania premierowego odcinka programu "Nie Jestem Psychologiem" zatytułowanym "Granice: Jak Dbamy o Siebie i Innych". Nasza prowadząca, Agnieszka Wąsikowska, wraz z pierwszym gościem, psychoterapeutką Agnieszką Kramm, zgłębiają tematykę granic w kontekście zdrowia psychicznego i relacji interpersonalnych.

Zdrowie, mózg
28.03.2024 10:26 Czym jest "popcornowy mózg"? Tłumaczy doktor Joanna Piotrowska, neurolog

Określenie “popcornowy mózg” nie przypadkowo nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. Jak to się ma do naszych mózgów. W rozmowie z Pacjenci.pl wyjaśnia dr Joanna Piotrowska, neurolog. Czasy, w których żyjemy, są pełne bodźców, bombardujących nas ze wszystkich stron. Media społecznościowe nie ułatwiają nam sprawy, natomiast przez zalew informacji, coraz częściej używa się określenie- “popcornowe mózgi”,Nazwa tego pojęcia nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. “Popcornowe mózgi” to ogromny problem, ponieważ powoduje zaburzenia koncentracji i mniejszą efektywność naszej pracy. Wydaje się nam, że jesteśmy wielozadaniowi, a de facto te zadania, które wykonujemy, nie są dokończone na 100 procent i takiej jakości, w jakiej mogły być zrealizowane w ciszy i spokoju - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami neurolog Dr Joanna Piotrowska. Na szczęście są sposoby, które pozwolą uspokoić naszą głowę, gdy czujemy, że bodźców  jest po prostu za dużo.

dni wolne od pracy
15.03.2024 18:06 Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?

kobieta na spacerze
07.03.2024 11:26 Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

Schudnąć można nie tylko przez odpowiednią dietę czy też wyciskając siódme poty na siłowni. Spalanie kalorii to też długie spacery, dzięki którym można chudnąć, a przy okazji podziwiać też piękno przyrody. Spacerowanie ma również pozytywny wpływ na nasz umysł oraz serce. Ile kroków warto robić codziennie, by skutecznie spalać kalorie i tracić na wadze?

kot, zdrowie
04.03.2024 10:58 Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota

Są puszyste, niezależne i kocha je cały internet. Istnieje szereg badań dowodzących, że mogą sprzyjać ludzkiemu zdrowiu. O kim mowa? O kotach. Okazuję się, że znacznie zmniejszają ryzyko zawału, udaru, nadciśnienia. Wpływają też na zdrowie psychiczne – redukują poziom stresu, a ich głaskanie zwiększa poziom endorfin. Oto 9 korzyści, które przynosi obcowanie z kotami. 

facebook/Rodzinny Dom Opieki Zielony Dworek
19.12.2023 19:10 Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają

W mediach społecznościowych pojawił się wpis, którego współautorami są podopieczni Rodzinnego Domu Opieki Zielony Dworek. Seniorzy podzielili się swoją życiową mądrością. Post cieszy się ogromną popularnością – i zupełnie się temu nie dziwimy. Rady seniorów są w punkt, a zbliżające się święta Bożego Narodzenia są idealnym momentem, by zwolnić i przemyśleć każdą z nich.

żałoba
01.11.2023 14:48 Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?

Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić? 

Helping Hand
20.10.2023 19:32 Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem

Kondycja psychiczna ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i jakości życia. Zdrowie psychiczne jest także ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracownika. Pracownicy cierpiący na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy na wypalenie zawodowe, mogą mieć trudności z koncentracją, produktywnością i współpracą z innymi. O depresji i wypaleniu zawodowym rozmawiamy z Aleksandrą Tokarewicz - ekspertką ds. rozwiązań wsparcia psychologicznego, członkinią zarządu Helping Hand.

Iga Świątek
12.10.2023 14:33 Ważny apel Igi Świątek dotyczący problemów zdrowotnych!

"To ludzkie i normalne, że zmagamy się z problemami, to normalne korzystać ze wsparcia, chodzić na terapię, gdy tego potrzebujemy. To normalne prosić o pomoc" – mówi Iga Świątek w mediach społecznościowych. Wesprze finansowo jedną z organizacji, które pomagają osobom w depresji. Depresja to jeden z największych problemów dzisiejszych czasów. Co roku, z jej powodu setki tysięcy osób popełnia samobójstwo. 

ból karku
21.09.2023 15:02 Nie lekceważ napięcia karku. To może być kluczowy objaw poważnego zaburzenia

Napięcie karku i towarzyszące mu inne dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpisz na stany lękowe, które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Zapytaliśmy psychologa i psychoterapeutę mgr Weronikę Janeczko. 

depresja u nastolatka
15.09.2023 18:08 Odkryto nową przyczynę depresji wśród nastolatków. Nie jest widoczna na pierwszy rzut oka

Depresja to najczęściej spotykane schorzenie psychiczne na świecie. Niepokojące jest to, że zmaga się z nią coraz więcej młodych ludzi. Skąd się bierze depresja? Ostatnio naukowcy z King's College w Londynie odkryli jej nową, zaskakującą przyczynę.  

depresja
10.09.2023 14:39 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który został zainicjowany w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizuje od 2018 roku Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu samobójstw i pomoc psychologiczna dla osób, które mają myśli samobójcze.